Nadczynność

Na początku chciałem czytelników uczulić – nadczynność tarczycy jest BARDZO poważnym schorzeniem, które w pierwszej kolejności wymaga leczenia farmakologicznego. Na własną rękę można próbować to regulować tylko przy bardzo, bardzo niewielkim nasileniu objawów, albo w czasie przyjmowania normalnych leków. Unikanie lekarza w tym wypadku grozi śmiercią albo trwałym kalectwem – zniszczeniem serca czy ślepotą.

Dwie najczęstsze przyczyny to schorzenie autoimmunologiczne oraz „gorące” guzki, zalewające organizm hormonami. Schorzenia przysadki absolutnie nie nadają się do leczenia „domowego”, podobnie zbyt aktywny guzek który można jedynie wyciąć, ale schorzenie autoimmunologiczne udaje się czasem wyciszyć, zaś zanik cyst jest dość często spotykany.

Powinno się unikać przede wszystkim jodu, ale także żelaza czy cynku, które mogą dodatkowo spotęgować chorobę. Poza tym – w przypadku choroby autoimmunologicznej stosuje się te same zasady, co przy Hashimoto, zaś przy „gorących” guzach – te z rozdziału o cystach.

Chorzy mają niski poziom koenzymu Q10, uzupełnienie nie ma co prawda wpływu na tarczycę, ale pozwala zmniejszyć ryzyko schorzeń powiązanych z niedoborem – uszkodzenia serca czy nawet nowotworów.

Dwie sztuczki, które pomogły bardzo wielu ludziom to karnityna i miedź. Ta pierwsza niejako „blokuje” komórki naszego ciała, sprawiając, że hormony nie są w stanie się do nich dostać – wtedy pomimo ich wysokiego poziomu, nie mamy objawów. Z kolei miedź jest często wspominana na forach dyskusyjnych – sporo osób twierdzi, że się dzięki niej wyleczyło, ale też wielu nie pomogła. Ciężko wyczuć, czy miedź faktycznie działa, czy po prostu jest to kolejny internetowy mit. Za to skuteczność karnityny jest potwierdzona:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11502782

Podsumowując – przy nadczynności tarczycy NIE bawimy się w „leczenie naturalne”, tylko słuchamy zaleceń lekarza. Można próbować opanować schorzenie autoimmunologiczne czy starać się doprowadzić do zaniku cyst, ale tylko wtedy, gdy wyciszymy chorobę za pomocą „normalnych” leków.